22.10.2009

Бути мамою чи татом

Це не просто – бути окремо і для мами чи тата, і для дитини. Але колись треба думати, як слід змінити своє життя.

Цей буклет не може охопити всі проблеми, але хоче почати хоча б з деяких, які важливі для сім’ї, коли вона живе окремо.

БУТИ МАМОЮ ЧИ ТАТОМ

Той факт, що людина опиняється в ув’язненні, не означає, що вона погана мати чи поганий тато, а тому добробут дитини в цей час – важлива проблема.

Якщо ти тато чи мама в ув’язненні, думка, що ти далеко від своєї дитини (кожної з усіх, скільки їх у тебе є) може тебе тривожити і лякати.

Багато батьків говорять про їхнє почуття провини, безпорадності, навіть відчаю. Деякі думають припинити стосунки, вважаючи, що це захистить їх дітей від майбутнього засмучення. Це швидше виключення. Діти будь-якого віку потребують допомоги, щоби зрозуміти, що сталося з їхніми батьками. Ти – найкраща людина, яка це пояснить.

Ваші стосунки зміняться, але твоя дитина має знати, що ти її любиш і турбуєшся про неї. Вона має знати, що вона не винна в тому, що сталося, а тому підтримувати контакти дуже важливо.

ПІДТРИМУВАТИ СТОСУНКИ

Можливо, єдиним шансом для таких контактів є можливість для дитини приїхати і побачити, де ти знаходишся. З іншого боку, побачення може більше засмутити, бо після нього ще помітніші відсутність і розділення.

Тому важливо думати про те, як зробити цей час якомога більш позитивним, теплим і добрим. Подумай про те, як почуватиметься твоя дитина, особливо якщо ти маєш обговорити різні речі з людиною, яка її доглядає. Приготуйся сказати те, що хочеш, і почути те, що хоче сказати дитина. Побачення – добра можливість відзначити якісь спеціальні події.

Телефонний дзвоник дає тобі можливість поговорити з дитиною вдома, навіть якщо вона ще дуже мала для розмови. Якщо ти можеш вибирати час для такого дзвоника, намагайся це зробити так, щоби було найзручніше для дитини.

Якщо ти можеш вибирати, не телефонуй тоді, коли дитина, ймовірно, може бути дуже втомлена чи дивиться свої улюблені телепередачі. Якщо тобі здається, що дитина хоче поговорити з тобою сам-на-сам, домовся, щоби людина, яка доглядає твою дитину, це організувала.

Листи можуть стати чимось дуже особливим для дитини, бо це її власний скарб. Те ж саме стосується малюнків та фотографій.

ДОГЛЯД ЗА ДИТИНОЮ

Хто би не доглядали твою дитину, важливо встановити нормальні стосунки з цією людиною. Проте ці стосунки можуть бути непростими. Як мама чи тато ти можеш бажати грати більшу роль в житті твоєї дитини, в той час, як ця людина турбується про дитину з дня в день постійно. Подумай, що реально має для тебе значення, як твоє рішення вплине та твою дитину, а потім намагайся узгодити це з цією людиною.

Тобі також треба обговорити з людиною, яка опікується твоєю дитиною, питання, що стосується твого ув’язнення. Найкраще бути якомога відвертішою з дитиною, бо вона насправді можу зрозуміти набагато більше, ніж ми часом можемо уявити. Якщо ми самі відверті, то тим самим даємо можливість іншим сказати нам щось, що нас може засмутити чи обурити. Важливо, щоби людина, яка доглядає твою дитину, розуміла, чого хихочеш.

Інші важливі люди

Можуть бути і інші важливі люди в житті твоє дитини, і ти маєш теж думати про контакти з ними. Це можуть бути рідні, друзі, подруги, шкільне товариство. Вони допоможуть тобі створити повнішу картину життя твоєї дитини.

Проблеми в житті і стосунках можуть виникати, але коли ми їх обговорюємо, це може допомогти. Підтримуй контакти з дитиною і людиною, яка нею опікується, усіма можливими способами, і це буде краще для всіх вас.


ЩО Я МАЮ СКАЗАТИ ДИТИНІ?

Одна з найскладніших проблем, з якою ти можеш зіткнутися, коли потрапляєш в ув’язнення, це сказати дитині про те, що сталося.

Якщо дитина не знає, де її тато чи мама, то може впасти в розпач, бо не розуміє, що сталося. Вона може думати, що не можна запитувати, а тому уявляти речі набагато гірші, ніж сталися. Є також небезпека, що дитина буде шукати інші шляхи для отримання відповідей, і ці шляхи можуть бути не найкращими.

Якщо ти поговориш з дитиною, то можеш її заспокоїти. Це допоможе дитині теж відкривати перед тобою ті проблеми, які в неї можуть виникнути.

КОЛИ ДОБРИЙ ЧАС ДЛЯ РОЗМОВИ?

Нема єдиного правильного часу чи місця, коли про це говорити дитині. Проте завжди краще це робити якомога відвертіше і якомога швидше. Дитина може знати і розуміти набагато більше, ніж ми собі уявляємо.

Якщо ти маєш сказати про це більше, ніж одній дитині, краще розмовляй з кожною окремо в спосіб найкраще для неї зрозумілий і близький. Кожна дитина інакша, і ти маєш розпланувати, що, коли і як їй сказати.

Найважливіше, щоби ти мала чи мав час зробити, коли ти сама чи ти сам будете спокійні і мали час відповісти на запитання. Це також має бути зручно і для дитини.

Для дитини чи молодої людини може бути важко почути те, що ти скажеш. Деякі речі, можливо, прийдеться пояснювати кілька разів і в інший час теж.

Для дитини може бути краще поговорити і з іншою людиною, до якої вона відчуває довіру. Це може бути хтось з рідних, педагогів, сусідів тощо. Інколи діти бажають захисти близьких їм людей і не бажають відкривати причину свого засмучення іншим.

ЩО Я МАЮ СКАЗАТИ?

Більшість дітей бажають знати, де і чому їхні батьки. Це важливо, щоби вони не вважали своїх батьків поганими людьми навіть, якщо ті скоїли щось не те. Вони мають потребу переконатися, що вони в безпеці і матимуть можливість поговорити з ними. Діти часто думають, що вони винні в тому, що сталося. Вони потребують знати, що їхньої провини в цьому нема.

Намагайся не давати дитині забагато інформації в один раз. Дитині потрібний час для усвідомлення і запитань відносно того, що було сказано.

Може бути корисним розказати про твої почуття, бо дитина може мати багато дуже різних емоцій. Важливо, щоби вона знала, що це нормально – проявляти подібні емоції в такому випадку.

Немовлята і зовсім малі діти очевидно ще не спроможні зрозуміти, що сталося, але ти можеш теж з ними поговорити як мама чи тато. Коли вони почнуть розуміти більше, ти можеш розповісти, що сталося, використовуючи прості слова.

Після того, як дитина дізналася від тебе про ситуацію, що склалася, важливо її вислухати. Якщо вона не хоче говорити про це, не примушуй її. Переконай, що ти за неї і на її боці.

ЯК БУТИ З ЦИМ В МАЙБУТНЬОМУ?

Не зважаючи на те, що тата чи мами нема, намагайся дати дитині відчуття майбутнього. Порахуй дні, скільки лишилося до якогось спеціального дня – дня народження, наступного побачення, канікул тощо. Деякі діти люблять вести щоденник, інші можуть прости відривати аркушики з відривного календаря.

Ти маєш поговорити з дитиною, як важливо для вас обох підтримувати контакти. За допомогою листів, телефонних дзвоників, побачень дитина може обирати, яким постійним буде цей контакт. Дитина потребує твоєї підтримки і заохочення в тому, що для неї важливо.

ЧИ МАЮТЬ ЗНАТИ ІНШІ?

На жаль, ти не можеш зробити так, щоби інші люди не знали про ситуацію, яка сталася з тобою. Важливо знайти час, щоби допомогти твоїй дитині, як подолати засмучення від того, що інші люди можуть про це говорити і нагадувати дитині. Можливо, також є сенс поговорити з ким ось з цих людей, щоби вони допомогли дитині в таких випадках. Це можуть бути педагоги, сусіди і сусідки тощо.

Жити правдиво – не просто, інколи тобі може бути потрібна в цьому допомога. Наступні організації можуть тобі допомогти розібратися в собі і в інших порадою і участю.