Аналіз результатів аудитів безпеки територій

01.02.2011

Аудит безпеки проводився в чотирьох містах – Києві, Львові, Сімферополі та Харкові.

В Києві аудит проводився в Дарницькому районі, зокрема досліджувалися умови безпеки в зоні поліклініки №3, що знаходиться на вул. Бориспільській та проводилось опитування мешканок Дарницького району м. Києва, які проживають на проспекті Петра Григоренко, вулиці Княжий затон, вулиці Срібнокільська та стоять на обліку в Центрі сімейної медицини, який знаходиться по вулиці Срібнокільсіка 14-б; у Львові проводилось Анкетування мешканок (жінок) Сихівського масиву; в Сімферополі проведений аудит безпеки території, що є основним маршрутом пересування студенток факультету слов’янської філології та журналістики Таврійського національного університету ім. В.І.Вернадського які проживають у гуртожитку; в Харкові маршрут пересування для студенток, що проживають або відвідують гуртки у студентському містечку НТУ «ХПІ» «Гігант».

Аналіз територіальних аудитів проводився відповідно до методичних рекомендацій «Безпечно для жінки – безпечно для всіх» Аудит безпеки територій», розроблених інформаційно консультативним жіночим центром.

Освітлення

Київ
В світлий час дня майже все добре, але коли вечоріє, ніч, а в зимню пору року темніє уже о 17 годині, це є не зовсім добре тому, що погане освітлення ліхтарів. В деяких місцях стоять просто стовпи, на яких зовсім не висіли ніколи ліхтарі. Майже не освітлюються під’їзди в будинках.

По маршруту розташований дуже гарний парк та стадіон, ідучи цим шляхом скорочується дорога на цілу зупинку, так зручно йти до пошти, ощадбанку, школи, аптеки та деяких магазинів, але коли стемніло, то тут немає жодного ліхтаря, доріжка по парку довжиною десь 300 метрів, житлові будинки далекувато, попереду старий заводський будинок культури, що в аварійному стані, з боку стадіон та паркан заводу.

Львів
Серед змін, які б допомогли жінкам почуватися безпечніше, вони найчастіше виділяють «покращення освітлення території».
Усі респондентки відмічають, що поруч є темні місця, де хтось може сховатися (ліс, кущі, дитячий майданчик).
Згідно відповідей респондентом, освітлення тротуарів та пішої зони потребує покращення. Дорожні знаки та вказівники найчастіше освітлені недостатньо, а освітлення може затіняється деревами та кущами. Будинки розміщені не по основній вулиці, а один за одним не освітлюються зовсім. Проте більшість респонденток не знають кому чи куди слід дзвонити, якщо ліхтарі чи лампочки не горять, розбиті, чи відсутні.

Сімферополь
Проблема-нестача чи відсутність освітлення. Це:

  • будинки й гаражі
  • ботанічний сад ТНУ

В районі студмістечка освітлення переважно недостатнє. Горять не всі ліхтарі.
В цілому освітлення тротуарів та пішохідної зони студмістечка потребують покращення. Слід розглянути питання установки освітлювальних приладів вздовж головної алеї ботанічного парку. В зимовий період у проміжок часу від 17 до 20 студенти змушені проходити у цілковитій темряві. Це є ще й травмонебезпечним.

Харків
Територію містечка в багатьох містах освітлено тільки вікнами гуртожитків, або при ясній погоді місячним світом. В час непогоди або в більш пізній час територія найбільш прохідного місця майже не освітлено, що не тільки створює сприятливі умови для нападу, але і є травмонебезпечним. За несприятливих погодних умовах і в темний час доби подолання маршруту визиває неприємні почуття, адже крім відсутнього освітлення на дорозі доволі крутий ухил, на якому відсутні сходинки. Це місце стає травмонебезпечним особливо під час дощу, снігопаду або ожеледиці.

Поле видимості

Київ
Інформація відсутня

Львів
Відповіді опитаних 75% жінок засвідчили відсутність гострих проблем в сфері поля видимості, оскільки більшість з них чітко бачать поперед собою. В опитаних 25% звернули увагу, що у них низький зір, і для них є ряд проблем, які вони змушені вирішувати самостійно (носять ліхтарики). А для поліпшення поля огляду найчастіше пропонується покращення освітлення.

Сімферополь
Поле видимості відрізняється на різних частинах маршруту. В парку основною проблемою в цьому плані є зелені насадження. Пішохід гарно бачить дорогу попереду і позаду від себе, тобто асфальтовану алею. Однак не може гарно розгледіти, що відбувається праворуч і ліворуч. На шляху до пр. Вернадського студентки змушені проходити через масив будинків та гаражів, однак стіни та кути будинків заважають гарному обзору.

Харків
Поле видимості відрізняється на різних частинах маршруту, але частіше доріжка проходить між багатьма будинками, за якими можна у темний час сховатися й бути непомітним.

Ізоляція

Київ
Хотілося б мати патрулювання міліцією та народною дружиною (яка вже давно відсутня) вулиць та скверів, або спеціальними службами.
У вечірній час та у осінньо-зимовий період року є небезпечним проходити одній біля Центру сімейної медицини через постійний страх нападу на даній території.

Львів
Половина респонденток вважають, що вони не змогли б отримати допомогу, якщо б її потребували. Більша половина респонденток стверджує, що може бачити і чути людей навколо і вважають, що вони бачать і чують їх. Камер спостереження в місцях аудиту немає, а половина опитаних жінок заявляють, що дуже рідко бачать міліцію, дружинників чи інші подібні служби, хоч в 500 м розміщене районне відділення міліції. Патруль можна побачити в більшій мірі в денний період біля стихійного ринку, обмежуючи право на продаж надлишків продукції сільськими мешканцями, або в святкові дні на вулиці. Респондентки вважають, що в випадку потреби вони не зможуть швидко викликати служби допомоги. Частина жінок вказують, що поблизу є тільки одне місце, де вони можуть розраховувати на допомогу, чутливу до проблем (500 м. розміщена церква).

Сімферополь
Камери спостереження на маршруті відсутні. В приміщенні одного з гуртожитків розташоване відділення міліції, однак студенти не часто бачать його співробітників, які б патрулювали територію.

Харків
Інформація із зображенням телефонів екстрених служб відсутня. Кнопок, якими можна було б скористуватися для виклику екстрених служб немає не тільки в цьому місці. Таких кнопок ми не зустрічали у м. Харкова ніде.

Місця можливих нападів

Київ
Дорога до зупинки автобусів дуже погана з вибоїнами, які майже 20 років ніхто не ремонтував.
Під час дощу розливається велике озеро, тому що відсутні зливні системи.
По дорозі від вул. Бориспільській до ощадбанку вул. Поліська 12 треба проходити поряд з залізобетонною технічною спорудою, яка уже більше 15 років не функціонує, і тільки несе небезпеку. В ній майже завжди проживають люди, які не мають свого житла (безхатченки). Також цю споруду дуже часто підпалюють діти так як там габаритне сміття яким не переймається ЖКХ.

Львів
Усі респондентки відмічають, що поруч є темні місця, де хтось може сховатися (ліс, кущі, дитячий майданчик). Проте половина респонденток вважають, що вони не змогли б отримати допомогу, якщо б її потребували. Загалом жінки негативно оцінюють заходи безпеки в місцевості аудиту і вказують на власну необізнаність як поводитися в небезпечних ситуація.
В місці проведення аудиту спостерігається наявність місць можливих нападів (наприклад, переходи в будинку, під’їзд, темні вулички).
Більшість респондентів, відповідаючи на питання з блоку експлуатації території, констатують наявність сміття, слідів вандалізму та розбитих речей.

Сімферополь
Дорожне покриття погане або відсутнє. Що призводить до травмування кінцівок. Дорога має значний ухил, що при ожеледиці посилює небезпеку.

Харків
Потребує уваги дорожнє покриття, а також покриття тротуарів, адже в багатьох місцях воно пошкоджено. Світлофори майже відсутні. На вулиці Каразіна велика проблема із системою водовідведення, що створює великі проблеми переходу по ній під час дощу.

Поле видимості відрізняється на різних частинах маршруту, але частіше доріжка проходить між багатьма будинками, за якими можна у темний час сховатися й бути непомітним.

Вказівники

Київ
На будинках немає адрес, а якщо є, то вони знаходяться тільки на одній стороні будинку, в таких місцях де важко їх помітити, або лише вказаний номер без назви вулиці. На будинку Центру сімейної медицини також не вказана назва вулиці, а лише номер.

Львів
В місці аудиту відсутні показники щодо розміщення найближчих служб допомоги, а також символи, що зображують важливу інформацію – таку, як телефони виклику екстрених служб, сходи тощо. Особи з слабким зором їх розгледіти не можуть.

Сімферополь
Лише на деяких будинках є таблички з адресами, але й вони не завжди помітні. Часто вони забруднені чи перекриті сторонніми написами рекламного характеру.

Харків
На маршруті відсутні вказівники, як вулиць, так й номерів будинків, що призводить до ускладнень з орієнтацією в даному місці. А у зв’язку з тим, що у вечірні часи ці місця не є багатолюдними, людина, яка попадає в це місце, певно зустрічається з проблемою знаходження потрібного будинку.

Інформація із зображенням телефонів екстрених служб відсутня. Кнопок, якими можна було б скористуватися для виклику екстрених служб немає не тільки в цьому місці. Таких кнопок ми не зустрічали у м. Харкова ніде.

Тварини

Київ
Долаючи свій шлях, на перешкоді можуть бути безпритульні собаки, які часто несуть небезпеку, нападають не тільки на дітей але і дорослих.
Бездомні собаки становлять особливу небезпеку для людей, котрі слідують по цьому маршруті, а надто ввечері, ризикують бути покусаними ходячими носіями сказу й інших хвороб, чи отримати рани середньої й великої тяжкості. А коли весною починає танути сніг і собачі екскременти з'являються з-під снігу, як підсніжники, що забезпечує ще більшу  привабливість досліджуваного маршруту.

Львів
В місцевості, де проживають респондентки однозначно є як домашні, так і бездоглядні тварини, які забруднюють місцевість.

Сімферополь
Особливу небезпеку для жінок становлять бездомні тварини. На маршруті вони зустрічаються як поодинці, так і у зграях.

Харків
Інформація відсутня

Доступність

Київ
Між гаражами немає облаштованого проходу, лише невеликі хвіртки з високими привареними металевими перетинками та неякісним, або зовсім відсутнім покриттям. Через таку хвірточку можуть пройти лише ті в кого крім сумочки більше нічого не має. Жінкам, які йдуть з колясками, приходиться обходити ці гаражі долаючи за часту по декілька кілометрів.
Мешканці Позняків, проживаючи поряд із Центром сімейної медицини, обравши найкоротший шлях до Центру, мають пройти, залізні сходи, подорож якими стає екстремальною гіркою, де головний приз - людське життя, а надто у зимню пору року.

Львів
Людям на візочках, а також особам із спеціальними потребами руху приміщення в зоні аудиту є важкодоступними, хоча є два види транспорту ( комунальний автобус №5 та маршрутка №24), які обладнані відповідним пристроєм для візків).
Аналізуючи рівень освітлення на сходовій клітці, респондентки дають йому як позитивну, так і негативну оцінку. Під час користування ними, жінки почуваються по-різному: байдуже, невпевнено, нормально тощо, проте вночі більшості опитаних користуватися ними некомфортно. Респондентки вважають, що їх не почують, якщо вони проситимуть допомогу. (одна з респондентом написала , що її сусід був вдарений кастетом по голові біля ліфту, пролежав там з 20:00 по 21:00, і не був почутий сусідами).

Сімферополь
Маршрут не враховує потреб людей з обмеженими можливостями. Вийти з парку можна тільки через ворота, нижня планка яких проходить на відстані 20 см від тротуару. Відсутній пандус на входах факультету слов’янської філології, журналістики та гуртожитку.

Харків
Загальним недоліком всього маршруту  є його непристосованість для людей з обмеженими можливостями.

Ліфти

Київ
Інформація відсутня

Львів
Аналізуючи рівень освітлення на сходовій клітці, респондентки дають йому як позитивну, так і негативну оцінку. Під час користування ними, жінки почуваються по-різному: байдуже, невпевнено, нормально тощо, проте вночі більшості опитаних користуватися ними некомфортно. Респондентки вважають, що їх не почують, якщо вони проситимуть допомогу. (одна з респондентом написала , що її сусід був вдарений кастетом по голові біля ліфту, пролежав там з 20:00 по 21:00, і не був почутий сусідами).
Аудит ліфтів виявив відсутність гострих проблем в цій сфері, оскільки в них переважно комфортне освітлення та респондентки знають як кликати на допомогу, коли вони у ліфті. Проте людям з проблемами зору важко зрозуміти спеціальні символи в ліфті.

Сімферополь
Інформація відсутня

Харків
Інформація відсутня

Попередження надзвичайних ситуацій і втручання

Київ
Інформація відсутня

Львів
Інформація відсутня

Сімферополь
Інформація відсутня

Харків
Інформація відсутня

Парковки і гаражі

Київ
Інформація відсутня

Львів
Більшість респонденток пропускали запитання про парковки та гаражі, що свідчить про їхню необізнаність, або не звертання уваги щодо цієї сфери. Тільки 2% відмітили, що часто парковки розміщені поряд з дитячими площадками, і несуть пряму загрозу життю дітей.

Сімферополь
Інформація відсутня

Харків
Інформація відсутня

Загальний вигляд

Київ
Інформація відсутня

Львів
Оцінюючи загальний вигляд будинку усі жінки вказують на те, що їм важко знайти шлях до потрібного місця, якщо вони не знайомі з будинком. Відсутні розмітки з напрямками вулиць, номерів будинків, дуже часто жінки стають проводирями для людей, які приїхали на вул. Вернадського вперше. А особам з особливими потребами будинок та вказівник до нього недоступні.

Сімферополь
Інформація відсутня

Харків
Інформація відсутня

Передбачення пересування

Київ
Інформація відсутня

Львів
Інформація відсутня

Сімферополь
Інформація відсутня

Харків
Інформація відсутня

Можливі місця для переховування

Київ
Інформація відсутня

Львів
Безпеку жінок ускладнює те, що вони переважно не бачать, що знаходиться вкінці вулиці у нічний, вечірній час, а невеличких місць, де можна сховатися від нападника немає, крім нічного кіоску, який зачинений вночі, лише у віконечку продається щось по потребі нічних бажаючих.

Сімферополь
Інформація відсутня

Харків
Інформація відсутня

Шляхи зникнення

Київ
Інформація відсутня

Львів
Інформація відсутня

Сімферополь
Інформація відсутня

Харків
Інформація відсутня

Загальний вигляд

Київ
Інформація відсутня

Львів
Оцінюючи загальний вигляд будинку усі жінки вказують на те, що їм важко знайти шлях до потрібного місця, якщо вони не знайомі з будинком. Відсутні розмітки з напрямками вулиць, номерів будинків, дуже часто жінки стають проводирями для людей, які приїхали на вул. Вернадського вперше. А особам з особливими потребами будинок та вказівник до нього недоступні. Хоч на будинках є сліди графіті та вандалізму, проте жінки не бачать антижіночих чи расистських написів.
Оцінюючи загальний вигляд місця та вулиці проживання, респондентки вказують, що місце достатньо просторе, проте їм важко було б знайти шлях чи вулицю в масиві, якби вони були не знайомі з місцем. Жінки можуть зрізати кути на розі вулиці і безпосередньо потрапити з вулиці до будинку. В місці аудиту є недостатньо лавочок для відпочинку, але є бильця на сходах та рампах. Проте спеціальні позначки чи індикатори для людей з особливими потребами відсутні. Варто зазначити, що усі респондентки дали позитивну відповідь про місце біля їхнього дому, де машина може зупинитися. Згідно відповідей жінок телефон-автомат знаходиться недалеко від місця проведення аудиту («в тому ж приміщенні», «біля дому», «200-300 метрів»).

Сімферополь
Інформація відсутня

Харків
Інформація відсутня

Загальні враження від вигляду

Київ
Інформація відсутня

Львів
Інформація відсутня

Сімферополь
Інформація відсутня

Харків
Інформація відсутня

Підсумки огляду

Київ
Інформація відсутня

Львів
Щодо найчастіше згаданих поліпшень, які б хотіли бачити респондентки, то перше місце посідає покращення освітлення. Серед інших варіантів відповіді на це питання є покращення благоустрою (ремонт будинків, доріг, тротуарів; лавочки, краще прибирання; озеленення; дитячі майданчики); контроль за тваринами (повідки, прибирання); безпека пересування та транспорту; задоволення людей з особливими потребами, зокрема з вадами зору, слуху чи пересування. Серед конкретних рекомендацій, жінки пропонують посилення охорони та безпеки місцевості (міліцейські обходи, камери спостереження, покращення освітлення). Проблему з тваринами пропонують вирішити через створення спеціальних місць для вигулу собак, а також штрафи за їхній вигул без намордників та у дитячих майданчиках. Проблему озеленення пропонують вирішувати через паркові насадження та збільшення числа клумб. Відповідальними за ці зміни жінки вважають міську владу (мера, міську раду, районну адміністрацію та ЖЕКИ), а також комунальні служби та людей, які наділені цими повноваженнями та отримують за це гроші.

Сімферополь
Покращення території можуть полягати у підвищенні якості освітлення та дорожнього покриття, патрулюванні території службами безпеки, а також пристосуванні маршруту для  пересування людей з обмеженими можливостями.

Харків
Інформація відсутня

Зауваження та пропозиції щодо можливих змін в Анкеті, наведені нижче, підготовлені аудиторами Львову:

« Анкета надто довга - щоб відповісти на всі запитання жінці знадобиться близько 30 хв., що вочевидь означатиме зменшення числа опитаних. А що менша кількість респондентів - то важче узагальнювати результати опитування. Можливо, варто об'єднати по кілька запитань в одне або структурувати питальник. В анкеті є такі питання, які не стосуються теми насильства/безпеки безпосередньо (чи забруднюють тварини територію, чи є пандуси для людей з особливими потребами...). Питання "Які зміни можуть допомогти мені почуватися безпечніше?" мабуть більш доречне наприкінці опитування. Крім того, на початку розмови людина сама має запропонувати своє визначення того, що для неї означає "безпечне місце" - які його характеристики, і в чому вона вбачає потенційні небезпеки».

-------------------------

Ви можете скачати даний аналіз в форматі *pdf тут.